5 wskazówek, jak wybrać sejf
28.2.2023 13:07.07 673
Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik jak wybrać odpowiedni sejf – czy to do celów prywatnych czy służbowych. Przyjrzymy się, jak wybrać sejf, jakie są rodzaje sejfów i czym różnią się poszczególne typy. Chodźmy!
Rev. 1: Przy wyborze sejfu należy wziąć pod uwagę nie tylko obiektywne kryteria, ale także osobiste preferencje i potrzeby użytkownika.
Jak wybrać odpowiedni sejf?
Potrzebujesz sejfu na dokumenty, papiery wartościowe lub dokumenty? Większy sejf na większą ilość gotówki? Albo sejf na broń? Szukasz małego sejfu do użytku domowego oraz do przechowywania paszportów, biżuterii i drobnej gotówki? A może potrzebujesz sejfu do przechowywania codziennych wyprzedaży w swojej firmie? Zobaczmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie sejfu i jak wybrać ten właściwy.
Rev. 2: Z sejfu możesz korzystać w domu, w biurze i w miejscu pracy. Pomoże Ci przechowywać i zabezpieczyć wartościowe przedmioty - od różnych dokumentów i akt, przez cenne przedmioty takie jak biżuteria, aparaty fotograficzne czy broń, aż po gotówkę, karty płatnicze czy dokumenty.
1. Rodzaj sejfu – przeznaczenie sejfu
Wybierz sejf przede wszystkim ze względu na cel, w jakim będziesz go używać. Dlatego przede wszystkim zastanów się, do czego ma służyć Twój przyszły sejf i jakie przedmioty ma chronić. Przyjrzyjmy się podstawowym i najczęściej używanym małym sejfom:
Domowy sejf
Popularnym i bardzo często stosowanym rodzajem sejfów są sejfy do użytku domowego. Sejf domowy jest zwykle mniejszy i służy głównie do bezpiecznego przechowywania różnych dokumentów, papierów wartościowych, skarbów rodzinnych, biżuterii, dzieł sztuki, cennych kolekcji lub gotówki. Można go również wykorzystać jako bezpieczne miejsce na leki.
Rev. 3: Mały sejf meblowy Safety z zamkiem elektronicznym i wymiarami 31 × 20 × 20 cm idealnie nadaje się do przechowywania drobnych przedmiotów wartościowych
Sejf dla biura
Sejfy biurowe znajdują swoje zastosowanie w wielu firmach. Niezależnie od tego, czy chodzi o przechowywanie gotówki, różnych dokumentów i akt, czy innych cennych przedmiotów.
Rev. 4: Sejf meblowy Zabezpieczenie z zamkiem elektronicznym i wymiarami 35 × 40 × 40 cm doskonale sprawdza się w biurach
Sejf do broni
Sejf na broń zapewni bezpieczne przechowywanie Twojej broni. Sejfy te muszą zapewniać wysoki poziom ochrony, oferowane są w różnych rozmiarach.
Szafka bezpieczeństwa
Jest to mały sejf do użytku domowego. Służy do zamykania małych przedmiotów. Zwykle jest tani, co odpowiada również poziomowi bezpieczeństwa. Często przybiera formę książki lub małego pudełka.
→ Do e-sklepu: Aktualna oferta naszych sejfów
2. Odpowiedni rozmiar sejfu
Wielkość sejfu determinuje możliwości jego wykorzystania w przyszłości – jego objętość jest po prostu podana, nie można jej zmieniać w czasie. Jeśli więc potrzebujesz sejfu wyłącznie do przechowywania drobnych przedmiotów wartościowych, wystarczy mniejszy sejf. Jeśli jednak sejf będzie się stopniowo zapełniał lub będziesz musiał przechowywać większe ilości, wybierz rozmiar, który będzie dla Ciebie wystarczający. W przypadku sejfów obowiązuje zasada: kup model nieco większy niż planujesz. Oczywiście, jeśli pozwala na to przestrzeń.
→ WSKAZÓWKA: Oprócz wymiarów zewnętrznych ważne są dla Ciebie również wymiary wewnętrzne. Określają, ile rzeczy faktycznie zmieści się w sejfie lub w jaki sposób będą one ułożone w sejfie.
3. Bezpieczny typ zamykania sejfu
Sejfy mogą mieć różne rodzaje zamków. Obecnie najczęściej stosowane są 3 rodzaje: zamek kluczowy, zamek elektroniczny lub zamek mechaniczny. Przed zakupem sejfu dobrze zastanów się nad metodą zamykania.
Zamek na klucz
Metoda ta jest najprostsza i najtańsza, ale też najmniej bezpieczna. Ktoś może łatwo ukraść Twój klucz i zabrać kosztowności. Problemem może być także zgubienie klucza.
Mechaniczny zamek numeryczny
Dostęp do sejfu ma ten, kto zna kombinację liczbową. Mechaniczna blokada numeryczna może mieć również formę obrotowego pokrętła, które działa w oparciu o kombinację poprawnie wprowadzonych cyfr.
Elektroniczny zamek numeryczny
Najczęstszym wyborem jest sejf z zamkiem elektronicznym. Jeśli zapomnisz kodu, masz klucze do awaryjnego otwarcia. Ale nie zapomnij stworzyć odpowiedniej tajnej lokalizacji za pomocą klucza.
4. Miejsce na umieszczenie sejfu
Kiedy już poznasz cel użytkowania sejfu, jego wielkość i rodzaj zamknięcia, zastanów się nad jego odpowiednią lokalizacją. Możesz wybrać sejf meblowy lub sejf w ścianie.
Sejf meblowy może być wolnostojący lub przymocowany do ściany lub podłogi. Wbudowanie sejfu w ścianę (np. za obrazem) lub w podłogę (np. pod dywan) i stworzenie takiego sekretnego miejsca jest z pewnością trudniejsze niż umieszczenie go w meblach. Z drugiej strony może zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa. Decydując o lokalizacji sejfu, ważne będziejakie przedmioty chcesz chronić, jakie masz możliwości przestrzenne lub jak często musisz otwierać sejf.
Obr. 5: Jeśli chcesz umieścić w sejfie rzeczy, do których Twoje dzieci nie powinny mieć dostępu, np. (leki, elektronikę...), możesz skorzystać także z sejfu wolnostojącego. Jeśli jednak chcesz zabezpieczyć swoje kosztowności przed złodziejami, koniecznie wybierz wariant „niewidoczny” – czyli umieszczany w meblu i mocowany do ściany lub podłogi.
5. Cena sejfu
Ostatnim, ale nie mniej ważnym parametrem jest wysokość inwestycji początkowej. Ceny mniejszych sejfów mogą się różnić w zależności od ich rozmiaru, materiału, rodzaju zamka i poziomu bezpieczeństwa. Na przykład mniejszy sejf z zamkiem szyfrowym może kosztować około 40 do 100 euro. Jeśli jednak interesuje Cię sejf o wyższym poziomie bezpieczeństwa, możesz spotkać się z cenami do około 400 euro i wyżej.